top of page
MOVEment intensive | zima 2024

PÁTEK 1. 3. 
-
NEDĚLE 3. 3.

HARMONOGRAM LEKCÍ

PÁTEK 1. 3. 2024

18:00 - 20:30 Katarína Matúšová Hajsterová: POHYB I - z rodinných důvodů zrušeno

SOBOTA 2. 3. 2024

9:30 - 12:00 Katarína Matúšová Hajsterová: POHYB II

12:15 - 13:45 Daniel Raček: CONTEMPORARY DANCE

14:00 - 16:30 Katarína Matúšová Hajsterová: POHYB III
16:45 - 18:15 Jana Ryšlavá, Daniel Raček: PARTNERING
18:30 - 20:00 Jana Ryšlavá: YOGA

 

NEDĚLE 3. 3. 2024

10:00 - 11:30 Jana Ryšlavá: YOGA

11:45 - 13:15 Daniel Raček: CONTEMPORARY DANCE

CENY LEKCÍ

LEKCE KATARÍNY MATÚŠOVÉ

STUDENTI 250 KČ 
DOSPĚLÍ 350 KČ

OSTATNÍ LEKCE

STUDENTI 150 KČ

DOSPĚLÍ 250 KČ

Pohyb

KOMPLEXNÍ POHYB

Katarína Matúšová Hajsterová která si pro vás na březen připravila 3 lekce komplexního pohybu. Její přístup je typický svou živelností, animalitou a testováním životaschopnosti lidského těla. Obsah lekcí vychází ze současných přístupů k tanci a metodou Fighting Monkeys Practice, kterou Katarína momentálně studuje pod vedením Jozefa Fručeka.

Lekce jsou určeny všem, kteří chtějí objevovat a posouvat možnosti svého těla i mysli. Divadelním a tenečním profesionálům výrazně rozšíří pohybový repertoár, laikům a pohybovým nadšencům prohloubí vztah a komunikaci s vlastním tělem.

Každá lekce bude zaměřena na jeden z níže přístupů, pro nejkomplexnější zážitek však doporučuje zúčastnit se všech tří.

  • Artikulace kloubů slouží jako pohybová hygiena a prevence proti zraněním. Naučíte se během ní detailně mapovat svoje tělo, poznávat jeho architekturu a testovat míru stresu na vaše klouby.

  • Floor work zahrnuje aktivní práci těla ve vztahu k podlaze, rozvíjí koordinaci a pohybové vzorce a principy podporujících kvalitu pohybu na podlaze.

  • Koordinace a rytmus těla pomocí rozvíjení prostoru mezi klouby a jejich vzájemného propojení. Prostřednictvím koordinace testujeme nejen strategie učení, ale také provokujeme a zlepšujeme naši schopnost být rytmickými a koordinovanými v našem životě. Koordinací stabilizujeme vícesměrné síly v různých rovinách, zlepšujeme kognitivní složitost a fyzickou únavu. Bez správné koordinace a rytmu se nemůžeme pohybovat ve světě.

  • Improvizace podporuje rozvíjení pohybového slovníku a kreativního myšlení. Prostřednictvím improvizace jsme v neustálém procesu objevování toho, kdo jsme, v neustálém procesu naší evoluce.

  • Pohybové hry/situace nám umožňují zvládnout výzvy ve vztahu k vnějšímu prostředí. Učí nás hledat řešení v dialogu, adaptovat se, objevovat.

KATARÍNA MATÚŠOVÁ HAJSTEROVÁ 

IMG_1995.JPG

Mgr. art. Katarína Matúšová Hajsterová je taneční pedagog, umělkyně a choreografka. Ve své pohybové a taneční praxi se věnuje výzkumu tréninkových metod a pohybových přístupů v oblasti současného tance, pohybu a tvorby. Absolvovala Vysokou školu múzických umění v Bratislavě. Své zkušenosti rozšířila studiem na Vysoké škole umění ve Vídni, absolvovala mezinárodní taneční program v New Yorku a také v portugalském Portu v Companhia Instavel, kde se věnovala studiu taneční kompozice a interpretace. Díky Fulbrightově stipendiu strávila 9 měsíců v Movement Research v New Yorku, kde se věnovala výzkumu současných přístupů k tělu, tanci a pohybu, a také srovnávala taneční vzdělávání v USA s domovskou zemí a evropskými trendy.

 

Katarína je zakladatelkou a vedoucí osobností uměleckého kolektivu Move-you o.z., který se zaměřuje na autorskou tvorbu a vzdělávací programy v oblasti současného tanečního umění.

V současné době rozvíjí a obohacuje své vzdělání prostřednictvím mentorship programu pod vedením Jozefa Fručeka (Fighting Monkeys, RootlessRoot), hledajíc univerzální fyzický jazyk aplikovatelný v pohybu, tanci a dalších sportovních disciplínách, který zlepší inteligenci a citlivost těla, stejně jako jeho fyzickou připravenost.

Jako taneční pedagog působí na slovenských konzervatořích, a jako interpretka se objevila v divadelních projektech na Slovensku i v zahraničí. Momentálně se aktivně věnuje rozvoji vlastních autorských projektů ve spolupráci s dalšími uměleckými kolektivy a institucemi. Ráda cestuje, aby čerpala inspiraci, učila se a sdílela zkušenosti o životě, umění, pohybu a sportu.

Contemporary

CONTEMPORARY DANCE

Slovenský matador performativního umění Daniel Raček vás během lekcí Contemporary Dance prostřednictvím krátkých pohybových frází seznámí se základními principy obrácených poloh těla, zejména s uvolněním ramenních kloubů a se správným postavením kosterního systému (alignment).

Důvěru ve vlastní tělo během lekcí procvičíte prostřednictvím jednoduchých cvičení. Výsledkem bude práce s různými polohami (stojky na ramenech, na rukou, na jedné ruce, mlynářská kola, posuny těžiště) a jejich variantami. To následně využijete při cvičení v otevřených formách (improvizovaných) s jedním nebo více partnery.

 

Lekce je určena pro mírně pokročilé nebo začátečníky, kteří již mají zkušenost s pohybem. Doporučujeme pohodlné oblečení a pití.

DANIEL RAČEK

Dano Raček by Simona Babjaková.jpg

Danko Raček byl v mládí fascinován lidovým tancem, jeho dynamikou, živelností a společenskými tanci.

 

Během téměř 30 let v oblasti současného tance spolupracoval s mnoha slovenskými a zahraničními režiséry a choreografy. Má za sebou dlouhodobé a intenzivní spolupráce s Debris Company (Bratislava), RootlessRoot company (Atény) a Karen Foss Quiet Works (Oslo).

 

Od roku 2014 pracuje a pedagogicky působí v sdružení Neskorý zber (Bratislava), jehož tvorba je charakterizována otevřenými formami a progresivními metodami tvorby a výzkumu. Jeho tvůrčí-výzkumné projekty přesahují hranice vědy a umění (kvantová fyzika, embriologie, geometrie a architektura). Ve své pedagogické praxi se zaměřuje na principy současného tance se speciálním zaměřením na obrácené polohy těla a moderní partnerství.

 

V roce 2006 byl oceněn cenou za nejlepší interpretační výkon v současném tanci - Philip Morris/Kvet Baletu. Je absolventem MFF UK a VŠMU v Bratislavě.

Partnring

PARTNERING

Lekce partneringu Jany Ryšlavé a Daniela Račka je vystavěná  v pohybovo-tanečním duchu, zaměřená na hravost, radost z komunikace těl, vystihnutí momenta a akci a reakci. Tanečníci si zde vytříbí jemnost a focus na detail, Acrojogíni získají plasticitu a spoustu nových propojujících prvků do flow.

Lekce není vhodná pro úplné začátečníky, je určena pro těla zkušená s pohybem.

 

Sebou na lekci: Pohodlné oblečení,  spíš dlouhé nohavice a rukávy, ,neomezující pohyb, bez zipů a cvočků (a šperků), pití.

YOGA

Vstupte na podložku a najděte čas jen pro sebe, svoje tělo a svou mysl. Lekce hatha yogy Jany Ryšlavé je zaměřená na dech a pomalé zahřátí a posílení. Ve střední části lekce se bude věnovat rotacím a pozicím podporující funkci žlučníku, jehož správná funkce nám pomáhá zbavit se nepříjemných pocitů. Společně s přicházejícím jarem nám pomůže tělo probudit a vitalizovat.

Lekce je vhodná pro mírně pokročilé i začátečníky, kteří se již nějakému druhu pohybu věnovali. Pro každou asanu uvadí Jana variantu jednodušší a přidávám možnosti obtížnějších variant.

Sebou doporučujeme vlastní podložku a pohodlné oblečení neomezující pohyb, deku nebo mikinu pro závěrečnou relaxaci.

JANA RYŠLAVÁ

Jana Ryšlavá WS 2.jpeg

Jana Ryšlavá je taneční a pohybová pedagožka, performerka a kulturní manažerka v oblasti pohybových umění.

Vystudovala  Experimental Academy of dance Salzburku a Akademii múzických umění v Praze. Po stážích ve Finsku a Norsku se vrátila do Čech a začala rozvíjet současné pohybové přístupy během výuky na Janáčkově konzervatoři v Ostravě.

 

Kurátorsky se od roku 2014 věnuje pohybové platformě MOVE Ostrava a festivalu MOVE Fest, který teď najdete v Ostravě, Košicích a Valašském Meziříčí. 

Yoga

Workshopy proběhnou v nově otevřeném studiu hb dance na adrese Generála Janka 3, Ostrava-Mariánské Hory.

Nejlépe se tam dostanete trolejbusem nebo autobusem na zastávku Futurum. V blízkosti je i dostatek parkovacích míst.

bottom of page