top of page

THE URGE GROWS

Mezinárodní outdoorová performance The Urge Grows navazuje na původní německý projekt německé choreografky Ceren Oran The Urge. Ten vznikl v roce 2020 během koronavirovho lock-downu na základě niterné touhy performerů zůstat v pohybu, zůstat v kontaktu a nepřestávat tvořit.

 

Díky MOVE Ostrava se původní The Urge rozrostl o české a slovenské nastudování (o to postaral slovenský festival Tanečno) a během unikátní spolupráce tří tvůrčích týmů pod dohledem samotné Ceren Oran vznikla tato mezinárodní rozšířená verze The Urge Grows. 

PROJEKT MŮŽETE PODPOŘIT LIBOVOLNOU ČÁSTKOU ⇣ DĚKUJEME ❤︎

QR podporuji move ostrava.png
O The Urge 

Jaký pohyb se vejde mezi postel a skříň? Lze zatančit klasickou variaci u kuchyňské linky? Nebo si připomenout release techniku na balkoně? Lock-down. Nemožnost vyjít ven, na taneční sál, do divadla, potkat se s diváky či ostatními tanečníky, rodinou či přáteli.

 

Na jaře 2020 zaplavila sociální sítě home videa, která jsou svědectvím o touze tanečníků a choreografů tančit a zůstat v kontaktu, zůstat viditelní. Choreografka Ceren Oran několik z nich vybrala jako inspiraci ke svému nejnovějšímu projektu “The Urge”, který umístila záměrně do veřejného prostoru.

The Urge v Německu3.jpeg

“Tančit ve veřejném prostoru pro mě znamená zbavit se pohodlného divadelního prostředí, jít s kůží na trh a oslovit především ty potenciální diváky, kteří by jinak na současný tanec v žádném případě nepřišli. Věřím ve fascinující, nakažlivou a inspirující sílu současného tance a jsem hluboce přesvědčená, že tanec má být dostupný pro každého – kdykoli a kdekoli.” (Ceren Oran)

“The Urge” čerpá inspiraci z frustrujícího zážitku rok a půl trvající pandemie a odloučení a transformuje ji v cosi vysoce vitálního, v nejlepším slova smyslu nakažlivého - ve sdílení radosti, energie, fascinaci pohybem, v intenzivní sdílení okamžiku v přímém kontaktu s divákem ve veřejném prostoru.

 

Choreografie Ceren Oran kombinuje energií nabité, synchronní taneční pasáže s osobitými improvizovanými sóly jednotlivých zkušených tanečníků. Jejich dynamiku a měnící se rytmus celého díla určuje pulzující elektronická hudba dlouholetého spolupracovníka Oran a živá improvizace saxofonistky Marcely Kučové. Tato extatická kombinace zvyšuje napětí mezi tanečníky a hudebníky, jednotlivcem a masou.

O vzniku The Urge Grows

České nastudování "The Urge" vzniklo během společného rezidenčního pobytu performerů vybraných na základě open-callu a choreografky Ceren Oran. Za umožnění této mezinárodní tvůrčí rezidence v olomouckém Divadle na Cucky vděčíme Nové síti a jejímu programu Art-in-res.

 

Vyvrcholením této koprodukční spolupráce byl Grand opening, v rámci kterého se na plzeňském Náměstí republiky představila česká, slovenská i německá crew s unikátní společnou kombinací svých performance "The Urge Grows". Poté se všechny týmy rozjeli zpět do svých zemí předávat získané zkušenosti a energii na dalších místech veřejného prostoru.

Vznik slovenské částí zajišťuje bratislavské oravský festival tance Tanečno a na české straně se kromě MOVE Ostrava na organizaci podílí Divadlo na Cucky a plzeňská Moving Station. Zde také během června probíhaly společné zkoušky německého, českého i slovenského tvůrčího týmu přímo pod vedením německé choreografky.

Mezinárodní tvůrčí tým The Urge Grows

Koncept, umělecké vedení a  choreografie: Ceren Oran

Choreografická spolupráce: Maayan Reiter, Rotem Weissman

Nastudování: Jin Lee

Tančí: Jin Lee, Laura Manz, Lihun Choi, Lena Klink, Rotem Weissman, Lukas Malkowski, Klára Ešnerová, Helena Arenbergerová, Michal Heriban, Tomáš Pražák, Jana Ryšlavá, Miriam Budzáková, Matúš Szegho, Paulína Šmatláková, Andrej Štepita, Lukáš Záhorák

Hudba: Hüseyin Evirgen (Electronics), Marcela Kučová (CZ), Jeannot Salvatori (FR), Róbert Kolář (SK)

Dramaturgická spolupráce: Karolína Hejnová

Premiéra The Urge Grows: The Urge Grows 25. 6. 2022 Plzeň

 

Premiéra The Urge: 8. 5. 2021, Mnichov, Berlín, Kolín nad Rýnem (live stream), Součást festival DANCE 2021

Premiéra s publikem: 13. 7. 2021, Mnichov 

Partneři projektu The Urge Grows
The urge logo slide.png
bottom of page