top of page
THE URGE
Ceren Oran & Moving Borders, MOVE Ostrava

PONDĚLÍ
19. ČERVNA
19:00

Přijďte s námi zažít veřejný prostor jinak a vykročit z tak z rutinní každodennosti.

Jaký pohyb se vejde mezi postel a skříň? Lze zatančit klasickou variaci u kuchyňské linky? Nebo si připomenout release techniku na balkoně? Lock-down. Nemožnost vyjít ven, na taneční sál, do divadla, potkat se s diváky či ostatními tanečníky, rodinou či přáteli.

 

Na jaře 2020 zaplavila sociální sítě home videa, která jsou svědectvím o touze tanečníků a choreografů tančit a zůstat v kontaktu, zůstat viditelní. Choreografka Ceren Oran několik z nich vybrala jako inspiraci ke svému nejnovějšímu projektu “The Urge”, který umístila záměrně do veřejného prostoru.

“Tančit ve veřejném prostoru pro mě znamená zbavit se pohodlného divadelního prostředí, jít s kůží na trh a oslovit především ty potenciální diváky, kteří by jinak na současný tanec v žádném případě nepřišli. Věřím ve fascinující, nakažlivou a inspirující sílu současného tance a jsem hluboce přesvědčená, že tanec má být dostupný pro každého – kdykoli a kdekoli.”

Ceren Oran

“The Urge” čerpá inspiraci z frustrujícího zážitku rok a půl trvající pandemie a odloučení a transformuje ji v cosi vysoce vitálního, v nejlepším slova smyslu nakažlivého - ve sdílení radosti, energie, fascinaci pohybem, v intenzivní sdílení okamžiku v přímém kontaktu s divákem ve veřejném prostoru.

 

Choreografie Ceren Oran kombinuje energií nabité, synchronní taneční pasáže s osobitými improvizovanými sóly jednotlivých zkušených tanečníků. Jejich dynamiku a měnící se rytmus celého díla určuje pulzující elektronická hudba dlouholetého spolupracovníka Oran a živá improvizace saxofonistky Marcely Kučové. Tato extatická kombinace zvyšuje napětí mezi tanečníky a hudebníky, jednotlivcem a masou.

Tvůrčí tým The Urge

Koncept, umělecké vedení a  choreografie: Ceren Oran

Choreografická spolupráce: Maayan Reiter, Rotem Weissman

Nastudování: Jin Lee

Tančí: Klára Ešnerová (CZ), Michaela Kadlčíková (CZ), Jana Ryšlavá (CZ), Helena Arenbergerová (CZ), Tomáš Pražák (CZ), Matúš Szego (SK)  

Hudba: Marcela Kučová, Hüseyin Evirgen

Dramaturgická spolupráce: Karolína Hejnová

Premiéra: 8. 5. 2021, Mnichov, Berlín, Kolín nad Rýnem (pouze jako live stream) // Součást festival DANCE 2021

Premiéra s publikem: 13. 7. 2021, Mnichov 

Česká premiéra: The Urge 26. 6. 2022 Luhačovice

Partneři projektu
The Urge Logostrip.jpg
Fotogalerie z festivalu Luhovaný Vincent
26. června 2022, Lázeňské náměstí, Luhačovice
LUHAČOVCE
Fotogalerie z festivalu Fujaré
27. června 2022, Masarykovo náměstí, Rožnov pod Radhoštěm