MOVE OSTRAVA, TANEČNO
CONNECTING/STATIONS
BOOKING:
produkuji@moveostrava.cz
PREMIÉRA:
24. 6 2025, 16:30
NÁDRAŽÍ TRNAVA, SLOVENSKO
PERFORMANCE
DÉLKA PŘEDSTAVENÍ:
35 MINUT
MOVE PRO VŠECHNY
VZNIKLO V KOPRODUKCI MOVE OSTRAVA A TANEČNO
Místa, kde se běžně nezastavujeme. Místa, kterými jen procházíme. Místa, která jsou jen přechodnými stanicemi a právě tady se všichni setkáváme – bez ohledu na sociální, generační, národnostní, ideologické či náboženské rozdíly. Místa plná pohybu, stačí se jen zastavit.
Ve spolupráci slovenského kolektivu Tanečno a českého spolku MOVE Ostrava vznikl performativní projekt Connecting/Stations, který přináší současný tanec doslova mezi lidi. Bourá hranice mezi uměním a každodenností, mezi divákem a performerem, mezi čekáním a prožíváním
a proměňuje nádražní haly, místa samo osobě plné pohyba, v živoucí scénu, na které se diváci setkají nejen mezi sebou, ale i sami se sebou.
Autor konceptu, slovenský choreograf a performer, Andrej Štepita si během svých častých cest (nejen) za kulturou všiml, že na místech, kde se denně míjejí stovky neznámých lidí, vzniká kromě místa pro cestování také prostor pro umění. Rozhodl se tedy svým novým tanečním projektem vnést současné umění přímo do veřejného prostoru – mezi lidi, generace, sociální vrstvy, mezi loučení a vítání, útěky i návraty. Z pohybu, který vychází
z civilního kontaktu a přirozeně se rozvíjí až do partnerské taneční práce, tak vznikla choreografie, která nevypráví příběhy, ale prožívá je spolu s diváky.

„Connecting/Stations je voľným pokračovaním výskumu Passing/Station, ktorý sme spoločne s performerkou a tvorkynou Miriam Budzákovou priniesli do verejného priestoru v podobe sérií performatívnych výstupov v halách vlakových staníc. Projekt bol prezentovaný vo viacerých slovenských mestách a v roku 2021 sa dočkal medzinárodného pokračovania, kedy sa v spolupráci s hudobníkom Hannessom Schöglom a združením Artemporis vytvorila nová verzia projektu. Nápad nadviazať na pôvodné predstavenie a rozšíriť duet na dielo pre viacerých tanečníkov vznikol z túžby neustále skúmať nové spôsoby ľudského kontaktu a vzájomnej interakcie. Nikdy nekončiaci výskum je tak aj akousi metaforou neustálych zmien a vývoja v spoločnosti, ktorý manifestujeme pútavými verejnými zásahmi. Teším sa z toho, že sa dielo naďalej vyvíja, nakolko vidím v tomto type predstavenia velky potencial, ktorý sa aj vďaka väčšiemu počtu účinkujúcich a šikovnému tímu môže premeniť na skutočnosť."
"Nádraží jsou vlastně takové emocionální mapy. Jsou to připomínky toho, co cítíme, když se na chvíli zastavíme - radost, samotu, naději, smutek i nové začátky."
Hlavní inspirací tohoto projektu je již od jeho začátku každodennost – ta, kterou často míjíme bez povšimnutí. Tento vizuálně výrazný, fyzicky intenzivní a lidsky křehký happening tak vznikl z potřeby zpřístupnit současný tanec širší veřejnosti a zároveň ho zasadit do prostředí, které už samo o sobě nese hlubokou symboliku. Nádraží a tranzitní prostory nejsou jen místy přesunů, ale i emocionálních otisků, které jsou součástí kolektivní paměti každého z nás. A právě tuto každodenní emocionalitu chce performance zachytit a nabídnout divákům prostor pro zpomalení a znovu prožití.
Hlavním cílem autorů je navrátit umění do veřejného prostoru v jeho původní a hluboce lidské funkci - jako nástroje, který spojuje, rozvíjí myšlení i cítění a přivádí naši pozornost zpět do přítomnosti. Nejde však jen o představení – ale hlavně o setkávání. O prostor pro dialog mezi různými komunitami, které by se jinak možná nikdy nepotkaly.
"Connecting/Stations vytváří platformu pro setkávání různorodých komunit a otevírá dialog. Ne prostřednictvím slov, ale skrze přítomnost, pohyb a sdílený zážitek. Jeho ambicí je nejen propojovat české a slovenské iniciativy a podporovat mobilitu tvůrců napříč regiony, ale také oslovit nové publikum a šířit originální, přístupnou formu současného tance za hranice."
Taneční jazyk představení vychází z civilního kontaktu, tedy z přirozených, nenásilných pohybových interakcí, které se postupně rozvíjejí v intenzivní fyzické a partnerské choreografické situace. Autoři naslouchají rytmu dne, sledují, co se děje mezi jednotlivými prožitky a přetvářejí tyto mikro-okamžiky v poetický, fyzický jazyk, který oslovuje každého
bez ohledu na věk, původ či kulturní zkušenost. Tanec se v tomto projektu stává prostředkem porozumění a empatie – jemně, ale neodbytně nám připomíná, že i ve spěchu je možné se na chvíli zastavit a dívat se jinak. Základem choreografie je mimo jiné práce s tělem ve vztahu k druhému – dotek, opora, přenášení váhy, blízkost a vzdálenost,... tedy všechno, co znají nejen tanečníci, ale i běžní lidé ve svých každodenních vztazích.
V rámci česko-slovenské koprodukce projekt také podporuje přeshraniční spolupráci a propojuje umělce i publikum obou zemí. Společným záměrem je nejen vytvoření kvalitního uměleckého díla, ale také jeho popularizace napříč veřejným prostorem, oslovování nových diváků a rozšiřování významu současného tance v kulturním kontextu. Projekt má ambici být nejen lokálně relevantní, ale i mezinárodně srozumitelný – právě díky své přístupnosti, obrazivosti a silné emocionální výpovědi.
Realizační tým
Koncept: Andrej Štepita
Účinkují: Michaela Králiková, Jana Ryšlavá, Viktorie Szalóczi, Matúš Szeghö, Andrej Štepita
Hudební kompozice: Hannes Schögel
Hudební interpretace: Jakub Turác
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Ministerstvo kultury České republiky

