top of page

BRAVE NEW LIFE

PONDĚLÍ
28. 11. 2022 
18:00

„Chcete poznat pravdu? Ministerstvo pravdy ji má. Ministerstvo pravdy vám zajistí krásný nový život, ochrání vás před dezinformacemi a konspirace. Neboť svět se dělí na vítěze a poražené, východ a západ, sever a jih, nuly a jedničky a to, co není pravda, to je lež, nebo hoax.

Člověk z masy – Solus, přichází na Ministerstvo pravdy, aby našel své místo ve světě. Představitelka moci Hygiea a její komando tvořené Trollem a Die Machenshaft mu pomáhají zorientovat se při hledání pravdy v záplavě informací a v duálním světě tvořeném potvrzením a zamítnutím podložených, či nepodložených zpráv. Není více o co bojovat. Společnost, které jde o vyšší zájmy a dobro zaniká, jistoty se hroutí a také zem může být plochá. Svět tvoří izolovaní jednotlivci, kteří znají pouze jednu odpověď a tou je společná pravda, kterou mají všichni.

Neklasický divadelní text se opírá o příspěvky z internetových diskusí a stránek a tvoří tak metatext složený ze shitstormu, ve kterém se dnešní člověk ztrácí. „

PO PŘEDSTAVENÍ PROBĚHNE DISKUZE S NOVINÁŘI  

Ve spolupráci s Centrem PANT jsme pro Vás připravili diskuzi s odborníky, během které  společně nakoukneme pod pokličku práce novináře. Pozvání do debaty přijali:

Tereza Engelová – redaktorka a novinářka investigativně-analytického projektu HlídacíPes.org

Pavlína Kvapilová – moderátorka, bývalá ředitelka divize ČT Nová média, konzultantka a autorka projektu Elegantní Česko

Vladimír Šiler – doktor teologie a religionista, přednáší etiku na Filozofické fakultě Ostravské univerzity

Moderace: Kateřina Huberová, Český rozhlas Ostrava

Jak se informace zpracovávají a jak s nimi lze manipulovat? Co se může a co už je za hranou? A další otázky si položíme po představení.

Bez-názvu-1.png_format=1500w.png
Realizační tým

Koncept: Peter Radkoff

Text: Michaela Zakuťanská

Réžie: Jozef Vlk

Choreografie: Stanislava Vlčeková

Visual design: Jakub Pišek

Scénografie: Peter Radkoff

Světelný design: Ints Plavnieks

Zvuk: Pavel Vitt

Hudba: Ladislav Pálmai, Marek Žilinec

Kostýmy: Katarína Latócky

Hrají: Michal Noga, Zuzana Psotková, Jana Ryšlavá, Daniel Raček

 

Hlas: Martin Šalacha

Produkce: MOVE Ostrava z. s.

Produkční: Michaela Králiková

Představení vzniklo v koprodukci Kulturního centra Cooltour Ostrava a Tabačka Kulturfabrik Košice. Spolufinancováno z programu Evropské unie Kreativní Evropa - Shakin​g The Walls. ​Vznik inscenace proběhl za podpory Moravskoslezského kraje, Ministerstva kultury ČR a Statutárního města Ostrava. Z veřejných zdrojů inscenaci podpořil Fond na podporu umenia. 

I. premiéra 16.9. 19:00 Tabačka Kulturfabrik, Košice

II. premiéra 07.10. 19:00 Cooltour, Ostrava

Sponzorům a partnerům děkujeme, bez nich bychom nebyli.

Vznik projektu Brave New Life

V roce 2019 se Kulturní centrum Cooltour společně s dalšími pěti evropskými kulturními institucemi zapojilo do mezinárodního projektu Shaking The Walls, který je z většinové části financován z programu Evropské unie Creative Europe. Tuto finanční podporu projekt Shaking The Walls získal především díky koncepci propojující občanskou participaci, festival off-stage divadla a mezižánrové představení reagující na současný stav společnosti. Autorem tohoto úspěšného konceptu je ředitel Kulturního centra Cooltour Andrej Harmečko.

V první fázi projektu proběhlo několik debat na společensky aktuální témata v Centru Pant. Stěžejní bylo nazírání na fenomém pravdy z různých úhlů pohledů předrevoluční a současné generace. Během debat se jako zásadní projevilo téma dezinformace a konspirace. Do tohoto kontroverzního motivu jsme se tedy pustili společně se slovenským tvůrčím týmem v čele s Peterem Radkoffem z košické Tabačky a režisérem Jozefom Vlkom.

Rezidencia 10.6.2020-29.jpg

V třeskutém roce 2020 jsme tedy společně s Tabačka Kulturfabrik stvořili dílo, které je vlastně mnohem aktuálnější, než jsme si na počátku mysleli. Brave New Life je představení propojující divadlo, pohyb, živou hudbu a VJing. O textovou složku se postarala slovenská dramatička Michaela Zakuťanská, choreografii má na svědomí Stanislava Vlčeková. Neméně důležitou roli hraje v tom představení autorská hudba Ladislava Pálmaie, kterého u bicího setu doplňuje Marek Žiliniec. Urgenci sdělení podtrhují intenzivní projekce visual designéra Jakuba Pišeka a light design Intse Plavniekise.

 

Na jevišti funguje velmi vyvážený herecko-taneční čtveřice Michal Noga (slovenský herec), Zuzana Psotková (slovenská herečka), Daniel Raček (slovenský tanečník) a Jana Ryšlavá (česká tanečnice).

 

Inscenace vznikala v průběhu čtyř intenzivních tvůrčích rezidencí v průběhu roku 2020 v košické Tabačce i ostravském Cooltouru. Navzdory koronavirovým komplikacím dokázala Tabačka Kulturfabrik tvůrčímu procesu poskytnout vhodné zázemí pro tvorbu inscenace, za což ji jsme velmi vděčni.

Představení mělo spatřit světlo světa v rámci sedmého ročníku festivalu tance, cirkusu a nového divadla MOVE Fest Ostrava 2020 v květnu roku 2020. Vzhledem k lock-downu a následným omezením byl však festival přesunut na podzim a premiéry po devíti měsících intenzivních příprav proběhly ve středu 16. září 2020 v Košicích a ve středu 7. října v Kulturním centru Cooltour v rámci MOVE Festu.

Poděkování
Slide pro BNL trailer (3840x2160).png
bottom of page