top of page
JIŘÍ ŠIMEK – PETER ŠAVEL – MARTA LJUBKOVÁ
WHOMAN
- MŮŽOU SE I MUŽI STÁT LIDMI?

ČTVRTEK 21. 3.
10:00 a 18:30

Jsem muž?

Co smím? 

Co nesmím?

Co musím?

Kdo mi to řekne? 

Co ze mě může být vidět?

Můžu to, co cítím uvnitř, cítit i navenek?

“Zkoumáme stereotypy, normy a očekávání které jsme se naučili, které jsme si nechali vnutit, které jsme si vytvořili, které jsme si zautomatizovali a snažíme se je odlupovat. Hledáme, jak toto “odlupování” zpracovat jevištně. Ptáme se, jak komunikovat, abychom nikomu nic nevnucovali, ale zároveň dokázali vyjádřit to co cítíme. Svět kolem nás je takový, jaký si ho uděláme. Jsme za něj zodpovědní. Hledáme na jevišti svět, v němž by měly/i být vidět všechny/všichni takové/takoví,  jaké/jací jsou i s jejich emocemi.”

Jiří Šimek, Peter Šavel a Marta Ljubková

Kopie souboru IMG_0064.jpg

Vše začalo četbou knihy Invisible Women: Exposing Data Bias in a World Designed for Men od autorky Criado Perez a pokračovalo knihou The will to change - men, maskulinity and love od Bell Hooks. Dva roky se autoři inscenace zabývali nejrůznějšími tématy, která byla ve společnosti po covidu aktuální - uspořádání světa s ohledem na „menší a slabé“, současná komunikace a její způsoby, představa o ideálu muže, svět jako místo, které je utvořeno jen pro některé z nás, emoční vyspělost a další. 

 

V průběhu celého procesu se budoucí inscenace neustále vyvíjela, protože se neustále vršily další a další podněty jako například mocenské kauzy na vysokých školách či zveřejněné případy zneužívání.

 

Co zůstávalo byl název a touha najít tvar, který bude nejlépe vypovídat o tom, o čem se často mlčí, protože je to považováno za trapné. O křehkosti, na niž mají právo i muži. Ti ovšem tvoří menšinu divadelního publika. Takže pokud nejste muži a dočetli jste až sem, zamyslete se prosím nad tím, který muž z vašeho okolí by potřeboval trochu křehkosti, a vezměte ho s sebou do divadla! 

 

V představení autoři experimentují s hranicemi toho, co a jak dokážeme v divadle říct, a taky s tím, co ještě je divadlo. Nekladdou si žánrové, formální ani výrazové hranice, divadelní tvar chápou jako svobodné teritorium, kde je možné vše. Dokonce si i beztrestně zaplakat.

Prozkoumejte také web projektu www.whoman.cz,
který je mapou a záznamem vzniku celého procesu.

Tvůrčí tým

Performeři: Peter Šavel, Jiří Šimek 

Dramaturgická a kreativní spolupráce: Marta Ljubková

Technický support a light design: Zuzana Režná a Štěpán Hejzlar

Pohybová spolupráce: Martina Hajdyla Lacová 

Produkce: Tereza Tomášová, Ludmila Vacková a Jiří Šimek

Web projektu: Matyáš Řezníček 

Titulní fotografie projektu: Marek Bartoš

Producenti: Studio ALTA, Ufftenživot

Koproducent: Moving Station

Rezidenční pobyty (chronologicky ): Velvarská kostka, Rezi.dance v lese, Sprang Scene (Norsko), Baerum Kulturhus (Sandvika, Norsko), Studio ALTA , Moving Station

Podpořili: Magistrát hlavního města Praha, Ministerstvo kultury ČR 

 

Inscenace WHOMAN je součástí projektu „Spolupráce kulturních domů Studio ALTA, Baerum Kulturhus a Black Box Teater“, který je podpořen z finančních mechanismů EHP (EEA grants).

 

Premiéra 13. září 2022 

bottom of page