top of page

Tereza Cigánková

Jak jsem se dostala k učení?

Řekla bych, že učení v MOVE Dance Studiu bylo vyústěním mých nejrůznějších tanečních i pedagogických aktivit, z nichž značná část byla spojena právě s projektem MOVE. Když jsem dostala tu důvěru a mohla převzít lekce po Janě Ryšlavé, měla jsem opravdu radost. Do té doby jsem vyučovala (a stále vyučuji) tanec na základní umělecké škole, příležitostně jsem se podílela na tanečních projektech a celkově se zabývala tanečním děním (nejen) v Ostravě a okolí. Zkušenosti sbírám průběžně na řadě kurzů a na intenzivních soustředěních, protože je pořád co se učit. Ačkoli jsem od dětství nakloněna různým stylům, současný a moderní tanec u mně vždy převládal, zejména pro svou ohleduplnost k tělu a svobodu, kterou nabízí. V poslední době mě zajímá také zdravotní aspekt tanec a jeho blahodárný vliv na celkový stav člověka, což se snažím přinášet i do svých lekcí.

Terka%252520-%252520Funky%252520(3)_edit

Co mě na vedení lekcí nejvíce baví?

_ZWG4202.jpg

Cokoli spojeného s tancem mě baví, ráda tvořím a pak sdílím s ostatními. Na lekcích nejraději pozoruji, jak se lidé bez tanečních zkušeností (ale i ti pokročilejší) seznamují s pohybem, a od prvotního: "Tohle nikdy nezvládnu!" se po chvilce zkoušení dostanou až k: "Já jsem to vážně dal/a!". Také mě baví lidem pohyb představovat - pohyb, který může být zároveň zdravý i krásný, může jim otevřít nové možnosti, dovolit objevovat vlastní tělo, zvednout sebevědomí, změnit pohled na svět, pomoct od bolestí. V dnešní době není až tolik běžné, že by se lidé byť jen chvíli soustředili na pohyb samotný a na to, jak jejich tělo funguje. Přitom je to fundamentální věc a věřím, že i v dnešní době stále důležitá, i když často podceňovaná. Tanec sám o sobě je jednoduše krásná věc, a ještě radši ho kombinuji s krásnou hudbou. To je pak pro nás všechny slast na těle i na duchu :)

Když zrovna neučím, tak...

Když zrovna neučím, věnuji se tanci teoreticky, snažím se udržet si přehled. Píšu a překládám texty a recenze tanečních představení, rozhovory s tanečníky apod. pro různá média. Obecně svůj čas ale dělím mezi tanec a jazyky, takže mě nejčastěji můžete najít za počítačem nebo v jazykové učebně. 

12045608_1126234170742622_30941192930380
bottom of page