top of page

Tanec mezi Košicemi a Ostravou očima studentek


Pomalu ale jistě odpočítáváme dny do zahájení 10. ročníku MOVE Festu Ostrava a to nás přivádí k malému ohlédnutí za našim bratrským festivalem MOVE Fest Košice. Ten proběhl na začátku září a jeho nabitého programu se díky projektu "MOVE motivuje studenty pohybových oborů pomocí know-how úspěšných profesionálů Moravskoslezského kraje" zúčastnili také studenti a studentky Janáčkovy konzervatoře v Ostravě se svou inscenací DRIFT a studenti soukromé konzervatoře v Košicích.


A jak si studenti festival užily? Na to jsme se zeptali Markéty Schacherlové, studentky Janáčkovy konzervatoře a Viktórie Lacové, která studuje na soukromé konzervatoři v Košicích.


Bylo na festivalu něco čeho si ceníte, co byste rády zažily znovu ?

Markéta: Těch věcí je několik ale tou, které si cením nejvíce, je velká účast zahraničních umělců a propojování lidí skrze umění.

Viktória: Páčili sa mi nápady organizátorov ako dancekaraoke, taste & share, shake it off a jóga smiechu. Rada by som sa tohto festivalu v budúcnosti ešte raz zúčastila.


Jaké byly workshopy a představení?

Markéta: Workshopy a představení, které jsem měla možnost navštívit a vidět, byly na vysoké úrovni a v několika ohledech přínosné. Zároveň to byl moc příjemný start do nového školního roku.


Viktória: Bola som súčasťou krátkeho predstavenia Súkromného konzervatória v Košiciach, na ktoré nás s mojimi spolužiačkami pripravila Katarína Sninská. No zo všetkých predstavení som videla jedno tanečné predstavenie DRIFT, ktoré tancovali študenti Z janáčkovej konzervatoři choreografované Benitom Šoltýsom.

Bylo v nějakém představení něco co jste zažily poprvé? Posunulo vás to nějak?

Markéta: Ano, konkrétně v choreografii italské performerky Eleny Burani. Nadchlo mě, s jakou lehkostí a elegancí je možné předat vtip a přesto zanechat smysluplnou myšlenku. Skloubila několik dovedností (jako zpěv, herectví, tanec) do jednoho díla a výsledkem byl tak jedinečný zážitek plný emocí a nadšení. Nádherná ukázka toho, kam až můžu posouvat vlastní hranice v tvorbě.


Viktória: Na predstavenie sa príjemne pozeralo, veľmi sa mi páčilo. Každé pozorovanie iných tanečníkov ma zlepšuje ako tanečníčku.

Bylo něco, co jte zažily poporvé i ve workshopech?

Markéta: Tady musím taky odpovědět kladně. Navštívili jsme sice jenom dva workshopy ale oba dva byly skvělé. A jestli bylo něco co jsem zažila poprvé? Na workshopu s Michaelem Fuscaldo jsem poznala, jak krásně se dá pracovat s emocemi, jak jsou důležité pro pohyb a jak je použít. Myslím že nám všem tak nabídl nepopsatelný zážitek.


Viktória: Timea Szalontay nás prítivala cvičením, kde sme si mali buchnúť po hrudi a nahlas povedať svoje meno. Bolo to vtipné, keďže sme sa väčšina zúčastnených nepoznali. Michael Fuscaldo s nami vytvoril krátku choreografiu na základe našej impozivácie a kreátivity. Bolo zaujímavé vidieť proces takejto práce. Veľa mi to prinieslo. Som vďačna za všetky spomienky a krásne momenty.


Přinesl ti festival něco nového na profesní úrovni ?

Markéta: Určitě ano. Každá taková zkušenost je pro tanečníka dobrá. Vidět několik úplně odlišných performancí a choreografií, přináší hromadu inspirace a té není nikdy dost!


Viktória: Move Fest Košice ma veľmi obohatil z rôznych hľadísk. Prišla som s mojimi spolužiačkami zo Súkromného konzervatória v Košiciach a boli sme milo prekvapené workshopmi vedené Michaelom Fuscaldom a Tímeou Szalontay. Každý workshop je pre tanečníka prínosný a užitočný. Tieto boli zamerané na súčastný tanec a improvizáciu, takže som sa mohla niečo nové naučiť z tejto sféry.
91 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page