top of page

MOVE uvádí Ceren Oran & Moving Borders: The Urge Grows a letní turné

Premiéra našeho nového open-air projektu THE URGE GROWS propojuje německou, českou a slovenskou taneční scénu a proběhne v sobotu 25. června od 18:00 na plzeňském Náměstí Republiky. Pro diváky z jiných koutů Česka i světa, se uskuteční on-line stream na Facebookové stránce MOVE Ostrava.


The Urge do Čech přivezla duše MOVE Ostrava Jana Ryšlavá: “Toto unikátní zpracování tématu odcizení a nemožnosti svobodné tvorby v podobě projektu The Urge německé choreografky Ceren Oran na mě zapůsobilo tak silně, že jsem se rozhodla najít partnery zde v Čechách a zorganizovat společně mezinárodní verzi projektu pod názvem The Urge Grows. Díky skvělému produkčnímu týmu samotné Ceren Oran se nám podařilo získat přízeň hned několika českých a dokonce i slovenských kulturních institucí i potřebné finance a přípravy mohly začít!"


Slovenské koprodukce se ujal oravský festival tance Tanečno, na české straně se kromě MOVE Ostrava na organizaci podílí olomoucké Divadlo na Cucky a plzeňská Moving Station. Tam také probíhají společné zkoušky německého, českého i slovenského tvůrčího týmu přímo pod vedením německé choreografky. Za umožnění této tvůrčí rezidence vděčíme také Nové síti a jejímu programu Art-in-res.


Právě na plzeňském Náměstí Republiky v sobotu 25. června proběhne v 18:00 Grand opening celého projektu za účasti německých, slovenských a českých tanečníků a hudebníků. Pokud to máte, do Plzně daleko, můžete sledovat on-line stream na našich facebookových stránkách.


Poté se všechny týmy rozjedou zpět do svých zemí předávat získané zkušenosti a energii na dalších místech veřejného prostoru. Cílem The Urge je totiž mimojiné prezentace současného tance jako formy performance a jeho konfrontace se širším publikem v nečekaných prostorách. Těmi se pro českou crew během letního turné stane například Lázeňské náměstí v Luhačovicích během festivalu Luhovaný Vincent, rožnovské Masarykovo náměstí během festivalu Fujaré nebo zahrada pražského Studia Alta.


Co bylo před The Urge Grows?


Tanečním krokem od skříně k posteli, přeskočit přes ibišek a ladně zpět ke stolu. Jdu vidět? Nejsem mimo obraz? Record. Play. Share. Proč? Protože ta urgentní potřeba tvořit je stále zde.


Projekt choreografky Ceren Oran The Urge vznikl během koronavirového lock-downu z niterné potřeby a touhy hýbat se, zůstat v kontaktu a zůstat viditelný. Jednalo se o simultánně streamovanou pohybovou performance, která proběhla souběžně ve 3 německých městech - Mnichov, Berlín a Kolín nad Rýnem v rámci festivalu Dance 2021. Tanečníci z těchto měst se nikdy fyzicky nepotkali, ale společně přetransformovali frustrující zážitek rok a půl trvající pandemie a odloučení do silného pocitu propojení, soudržnosti a energie, který vyzařovali i k divákům. Sílu přítomného okamžiku umocňovala improvizace saxofonisty.


Od webkamery notebooku do veřejného prostoru


The Urge reaguje na kolektivní trauma a individuální reakce na něj, neústupnou a urgentní touhu rozpohybovat nahromaděnou energii skrze své tělo, na nucenou izolaci a nevyhnutelné uzavření se do sebe sama.


A pak jsou zde sociální sítě - veřejná platforma, na které můžete být jediným kliknutím viděni kýmkoliv. Stejně jako ve veřejném prostoru. „Tančit ve veřejném prostoru pro mě znamená zbavit se pohodlného divadelního prostředí, jít s kůží na trh a oslovit především ty potenciální diváky, kteří by jinak na současný tanec v žádném případě nepřišli,“ vysvětluje Ceren Oran, proč se The Urge odehrává na náměstích, nádražích a parcích.


Mezinárodní tvůrčí tým projektu The Urge Grows


Koncept, umělecké vedení a choreografie: Ceren Oran


Choreografická spolupráce: Maayan Reiter, Rotem Weismann


Nastudování: Jin Lee


Tančí: Jin Lee, Laura Manz, Jihun Choi, Lena Klink, Rotem Weismann, Lukas Malkowski, Klára Ešnerová, Helena Arenbergerová, Michal Heriban, Michaela Kadlčíková, Tomáš Pražák, Jana Ryšlavá, Miriam Budzáková, Matúš Szegho, Paulína Šmatláková, Andrej Štepita, Lukáš Záhorák


Music: Hüseyin Evirgen (Electronics) Jeannot Salvatori (DE), Marcela Kučová (CZ)


Na organizaci a realizaci projektu se podílí tito partneři:


108 zobrazení0 komentářů

Комментарии


bottom of page