top of page

Již 10 let pečuje MOVE Fest o naše těla i duše

Věděli jste, že MOVE Fest Ostrava letos slaví 10. narozeniny? Ano, je to tak, tento mezinárodní festival tance, pohybu a nového cirkusu u nás proběhl poprvé v roce 2013 pod názvem Město v pohybu pod hlavičkou kulturního centra Cooltour! Od té doby má MOVE Fest za sebou několik českých premiér, tři site-specific projekty, desítky rozpohybovaných lokalit, stovky účinkujících performerů, tisíce návštěvníků a litry vypitého vína na debatách Dvě deci o tanci ve spolupráci s Tanečními aktualitami.


A jak tedy bude jubilejní 10. ročník vypadat?

To nejdůležitější na začátek - 10. ročník znamená návrat k původnímu podzimnímu termínu. Do kalendářů si tedy poznačte 4. - 8. října 2023! Stejně jako v minulosti také oživíme hned několik pro kulturu všedních i nevšedních ostravských míst. Můžete se tedy těšit, že MOVE Fest opět ovládne divadelní sály, netradiční industriál i veřejný prostor.


Tématem festivalu odrážejícím se v programové dramaturgii, doprovodném programu i festivalovém vizuálu jsme letos zvolili péči - o své okolí, své blízké i sebe samé - a kultivaci. Věříme totiž, že se jedná o hodnoty, které v současnosti rezonují nejen v kulturní sféře, ale i celospolečensky. Nechte se na 10. ročníku MOVE Festu obejmout pohybem a pečujte s námi o své tělo i duši ❤︎Když dva dělají totéž, není to totéž

O této univerzální pravdě se mohou diváci přesvědčit festivalovou linií 4 verzí performativního projektu The Urge od středy 4. do soboty 7. října. Návštěvníci díky ní budou mít během tří dnů možnost zhlédnout nastudování tohoto pohybového outdoorového představení v podání 3 různých tanečních uskupení ze 3 různých zemí na 3 různých lokacích. Čtvrtý den pak proběhne jejich unikátní spojení v jednu velkou společnou performanci The Urge Grows. Diváci díky této linii poznají 4 ostravská místa tak, jak je neznají - protknutá pohybem, tancem, živou hudbou a uměním jako formou péče o své okolí a jeho kultivaci.


  • Ve středu 4. 10. vystoupí se svým nastudováním na porubském Alšově náměstí čeští perfomeři,

  • ve čtvrtek 5. 10. svou originální verzi v Dolních Vítkovicích předvede původní německé obsazení, ve kterém tento projekt v roce 2021 vznikl,

  • v pátek 6. 10. slovenští tanečníci a The Urge ovládnou Jiráskovo náměstí

  • a v sobotu 7. 10. pak vystoupí všechny 3 skupiny společně před Forem Karolina ve společném uvedení The Urge Grows a ukážou divákům fascinující, nakažlivou a inspirující sílu spolupráce a sdílení!

Péče je také poznávání svých kořenů a návrat k nim

Proto během MOVE Festu (nejen letos) s velkou radostí přivážíme zpět do Ostravy performery a tvůrce, kteří odtud před několika lety vyrazili na svou profesní i životní cestu. Letos se jedná o bývalou sólistku Národního divadla moravskoslezského, nyní tanečnici na volné noze Markétu Pospíšilovou a herce a muzikanta Igora Orozoviče v premiéře nového projektu choreografa Asiera Edeso THE CHOICE o touze a přání rozhodovat se správně. Pojďme být společně u prvního kroku tohoto uměleckého uskupení na pole nezávislé tvorby ve středu 4. října v Domě kultury Poklad.


Protože jsme přesvědčeni, že péči a pomoc na jejich cestě vzhůru potřebuje i naše nastupující generace, na myšlenku podpory ostravských kořenů navazuje ve čtvrtek program komponovaným večerem s výmluvným názvem Fresh dance. Ten dá příležitost mladým nadějným tvůrcům performativního umění. Svou nejnovější tvorbu zde osobně představí především Nela Rusková - absolventka Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, nyní studentka VŠMU, tanečnice a choreografka.


Péče je humor a nadhled

S velkou zásobou obojího přijede na letošní MOVE Fest slovenské uskupení Neskorý zber se svou inscenací Matter. Daniel Raček a Anna Sedláčková v Ostravě poprvé předvedou celkový koncept tohoto projektu včetně živých vstupů choreografky Dáši Čiripové, která z tohoto performativního duetu dělá představení, které vám rozvibruje bránici a opečuje tak vaše mysl i tělo zevnitř.


Site-specific bude!

Co by to bylo za výroční festivalový ročník bez tradičního pohybového site-specific projektu, neboli představení, které vznikne přímo během festivalu na míru vybranému netradičnímu prostoru se skupinou mladých tanečníků a tvůrců? Ano, bude i letos! Jeho vzniku se ujme finská režisérka a aeralistka Ilona Jäntti (ta letos na Letní Letné uvedla premiéru představení Crossing, na kterém spolupracovala s Eliškou Brtnickou, kterou jste mohli vidět na MOVE Festu 2021) a Šárka Bočková - performerka s ostravskými kořeny vystupující například s Cirk La Putyka. Obě autorky během týdne intenzivních zkoušek s tanečníky vybranými formou open-callu využijí génia loci jedné z ostravských industriálních ikon a vytvoří v ní společně inscenaci Zátěž bez tíže, kterou budou moci diváci zhlédnout pouze v jednom odpoledním (neděle 8. října) a v jednom večerním (pátek 6. října) uvedení.


Péče jako sdílení energie

Co se stane, když se na tanečním jevišti setká pětice tanečníků představující pětici přírodních elementů? To vám odhalí sobotní představení Tetsu inspirované čínským způsobem práce s energií. Přijďte se přesvědčit, že každý kousek energie, který jako jedinec vynaložíme, se ve skupině a společenství násobí do neuvěřitelných rozměrů.


Párty je taky péče!

Sobotní podvečer bude patřit výše zmíněnému velkolepému spojení 3 tanečních skupin v performanci The Urge Grows před Forem Nová Karolina, ale to není vše. Desetileté festivalové výročí si přeci zaslouží pořádnou oslavou, a jak jinak by měl slavit festival tance než pohybem! Proto v nedalekém Trojhalí Karolina v sobotu večer chystáme pravou Roller Skate Party! Nebude chybět DJ, workshop bruslení ani super zábavná obdoba karaoke - danceoke. Čas strávený společnou zábavou je totiž jednou z nejlepších forem péče. Nemyslíte?


Péče je porozumění

Poslední festivalový den se do Ostravy po několika letech vrátí soubor Burki&Com se svou oceňovanou inscenací Ostrov! Její téma porozumění potřebám - našeho okolí i svým vlastním - a vytvoření společného dialogu dokonale koresponduje s festivalovým tématem péče. Silná myšlenka uvědomění si, že jsme “pouze” jednou součástí celého ekosystému a že i naše planeta je ostrov v hlubokém moři ve vás bude jistě rezonovat ještě dlouho po shlédnutí tohoto krásného počinu.


Desítku festivalových představení doplní i doprovodný program s pohybovými workshopy, výstavou fotografií k desetiletému výročí či oblíbenými debatami Dvě deci o tanci pod vedením redaktorek Tanečních aktualit. Ve spolupráci s nimi během MOVE Festu proběhne také workshop Udržitelnost tanečních médií, do kterého se ještě stále můžete přihlásit zde.


Na festival jsou srdečně zváni všichni milovníci tance, kultury ale i ti z vás, kteří na něj ještě nikdy nezavítali. Pohyb je totiž jazyk, kterému nemusíte rozumět, stačí ho na sebe nechat působit. Také proto můžete letos poprvé festivalové vstupenky pořídit formou Pay What You Can a sami si dle svých možností zvolit, kterou částku z pěti nabízených možností za představení zaplatíte. Těšíme se na vás!


14 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page