Zpět na předchozí stránku

O podzimním víkendu 14. – 15. října do Cooltouru díky iniciativě komunity MOVE Ostrava zavítala jedinečná lektorka Zuna Vesan Kozánková, která s účastníky workshopu nazvaném „Medicína v tanci" sdílela své znalosti a postřehy z čínské medicíny v propojení s tancem. I já jsem byla součástí této taneční a léčivé seance a musím říct, že to byl opravdu obohacující zážitek. Zuna nám předala tolik ze svých zkušeností, co se jen do tří tříhodinových lekcí vešlo, a zároveň našla prostor, aby si tanečníci vychutnali improvizaci a vnořili se hluboko do pohybu a do svých těl.

Zuna Kozánková je tanečnicí, lektorkou a choreografkou, která se mimo jiné věnuje čínské medicíně, akupunktuře, technice shiatsu, filozofii taoismu a cvičení čchi-kung. Teoretické poznatky ze studií poté propojuje s pohybem a objevuje vlastní způsoby, jak léčit lidské tělo tancem.
Celý workshop byl takovou malou přípravou na zimu, kterou zastánci čínské medicíny považují za roční období spojené s vodou, ledvinami a s čerpáním energie Qi na jarní energetický výbuch. Proto jsme se také velkou část lekcí soustředili na energetickou dráhu ledvin a močového měchýře, která vede od vnitřních koutků očí přes čelo, hlavu, záda, křížovou kost, zadní části nohou až k malíčkům chodidel – tuto dráhu jsme rozpohybovali, zahřáli, aktivovali, napojovali na dráhy ostatních tanečníků, tím léčili své ledviny a shromažďovali v nich potřebnou Qi. Jako tanečníci jsme nepracovali jen s vlastními těly, ale navazovali jsme kontakt i v párech nebo skupinách a navzájem si pomáhali.

Zimě, jak už jsem zmínila, podle čínského učení vládne element vody, proto jsme se do ní i my během sobotního odpoledne vciťovali – každý z účastníků svým vlastním a originálním způsobem taneční improvizace ztvárnil vodu v plynném, kapalném a pevném skupenství. Také jsme se dozvěděli, že nejdůležitějšími tkáněmi v těle jsou během zimy kosti, kterými jsme pod vedením Zuny vedli pohyb a snažili se je cítit do co největší hloubky. Minimálně pro mě byla tato dvě cvičení velmi uvolňující a osvobozující, ale také inspirující, protože po odevzdání se představám o vodě nebo vedení pohybu kostmi tělo jako by ztratilo jakékoliv zábrany.

Zuna Kozánková vedla workshop ve velmi klidném, příjemném a mírumilovném duchu a patří jí velký dík za to, že nám odhalila špetku z tajů, kterými je medicína s tancem propojena.

Autorka: Klára Huvarová

cooltour        mk         moap


Další partneři