Zpět na předchozí stránku

Dnes vám představíme další lektorku, jejíž skvělé workshopy byste na Summer Move Intesive rozhodně neměli vynechat. Na jejích hodinách tentokrát zocelíte nejen svá těla, ale i mysl. Řeč není o nikom jiném než o sympatické Nadě Harmečkové, rodačce z Rožnova pod Radhoštěm, která vás zasvětí do umění Hatha Yogy.

Naďa tancem a pohybem celkově žije již od svého dětství, kdy navštvěvovala baletní lekce v rožnovské lidušce. Přestože se profesionální baletkou původně stát něchtěla, osud ji zavál až na půdu Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, kde taky klasický tanec nakonec vystudovala. Více jí ale táhla současná taneční scéna, a tak její další kroky směřovaly na pražskou HAMU, kde studovala v oboru Pedagogika tance. V průběhu studií mimo jiné účinkovala i v tanečních představeních světových choreografů, pro ilustraci uveďme např. inscenaci Objekty a zrnka korejské choreografky Ji-Eun Lee či Los Sensibles Permanente z dílny mexického choreografa Juana Manuela Ramose. Již jako profi choreografka se pak sama podílela na repertoáru Shakespearovských her, konkrétně na představení Romeo a Julie. Vzhledem ke svým ruským kořenům se Naděžda po návratu do Ostravy dala ještě na studium ruštiny na OU.

V roce 2011 absolvovala devítitýdenní kurz Bikram Yogy (tedy jógy, která se cvičí ve vysokých tepolotách) pod vedením samotného zakladatele této disiplíny - mistra Bikrama Choudhuryho. Opustila tak dráhu profesionální tanečnice a definitivně propadla tajům blahodárného meditativního cvičení. Od září loňského roku vede v multižánrovém centru Cooltour kurzy tzv. Hatha Yogy (cílí na celkové fyzické zocelení a duchovní očistu).

Aktuálně se věnuje hlavně rodině a pod záštitou občanského sdružení Bílá holubice vnáší prostřednictví tance radost do života lidí s handicapem. Podniká také se značkou NADI Wear, která se specializuje na oblast sporotovního, primárně jogínského odívání (nechte si inspirovat zde)

MINIROZHOVOR S NAĎOU HARMEČKOVOU:

Naďo, absolvovala jste taneční konzervatoř, posléze jste studovala na HAMU, ale dráhu profesionální tanečnice jste vyměnila za jógu. Proč?

Už v průběhu svého studia na HAMU jsem cítila, že potřebuji změnu prostředí. Proto jsem se rozhodla po 2 letech studium ukončit a po 10 letech zasvěcených tanci a divadlu se dala na zcela jiný obor, tedy studium ruštiny. Po určité době mi však pohyb začal chybět a hledala jsem aktivitu, která by mi pomohla nejenom vyřešit pozůstatky zranění z dob tancování, ale také si utříbit myšlenky. V té době se v Ostravě shodou okolností otevřelo studio Bikram Yogy, o které jsem měla povědomí už z Prahy. Rozhodla jsem se kurz zkusit a už během první lekce jsem poznala, že je to přesně to, co hledám. Od chvíle otevření jsem pak byla ve studiu po dobu necelých pěti let téměř denně. V době těhotenství a následně po porodu jsem začala hledat i jiné roviny jógy a nové přístupy a to mě zaválo na samostatnou instruktorskou dráhu do Cooltouru.

Tanec a pohyb máte přitom v genech. Prozradíte čtenářům více podrobností?

Prababička z ruské větve tancovala v Mariinském divadle v Petrohradu. Možná jsem po ní něco zdědila.

Zasteskne se vám dnes ještě někdy po jevišti?

Prakticky vždy, když vidím nějaké představení, které se mi líbí.

Co tedy jóga vnesla do vašeho života?

Zcela jiný úhel pohledu na většinu věcí, které dělám a zažívám. Člověk se učí pokoře a pochopení, a to nejen povrchnímu. Učí se nesoudit a žít přítomností. A mnoho dalšího. Jógu vnímám jako cestu životem, která mi pomáhá být lepším člověkem. Učit se a poznávat nové věci mě nesmírně baví. Čím více pak do tajů této cesty pronikám, tím více mám dojem, že vím strašně málo a jsem na samém začátku. Což mě ale nijak nedemotivuje, právě naopak. Beru to tak, že už sama cesta je cíl.

Prošla jste intenzivním zahraničním kurzem Bikram Yogy pod vedením samotného mistra Bikrama Choudhuryho, co ve vás kurz a samotné setkání s „nejvyšším" zanechalo?

Zjistila jsem, že jak po fyzické, tak po psychické stránce jsem schopná zvládnout mnohem více, než jsem si do té doby myslela. Byl to takový malý „vojenský výcvik". Z mého pohledu je těch 9 týdnů zaměřeno spíše na fyzické cvičení, skrze které se člověk teprve dostává k filozofii jógy. Ta je ve srovnání s fyzickou průpravou probírána spíše povrchově, což mi bylo trochu líto, ale nakonec mi možná právě to dalo impulz k hledání odpovědí na své otázky i jinde, a rozšířilo tak mé obzory i za hranice Bikram Yogy. Bikram sám je nepopiratelně zvláštní osobnost. Sestavu, která se pod jeho jménem cvičí po celém světě vymyslel skvěle, nicméně jako člověk mě ničím zvlášť neinspiroval.

O zdravém životním stylu svědčí i fakt, že jste vegetariánkou. Proč jste se dala na tento alternativní způsob stravování?

Vynechání masa šlo ruku v ruce s pochopením toho, že všechny bytosti jsou si rovny. V určité chvíli mi začala konzumace masa připadat neetická a nefér. To, že maso není zdravé pro náš organismus byl až druhotný benefit mého rozhodnutí. Primárně jde ale o to, že podle mě mají všechny bytosti stejné právo na život.

V dospíváním jste měla našlápnuto i na kariéru modelky. Tahle kapitola je pro vás už dnes zcela uzavřená?

Naprosto. Tuto kapitolu bych nebýt mých rodičů sama nikdy ani neotevřela. Bylo to jejich přání a viděli ve mně určitý potenciál, který jsem já ale neuměla a nechtěla využít. V roli modelky jsem se nikdy necítila přirozeně.

 

autorka rozhovoru: Denisa Kotková

cooltour        mk         moap


Další partneři