Zpět na předchozí stránku

Na sklonku ledna nastává pomalu ale jistě čas začít přemýšlet o tom, jak si zařídit nezapomenutelné léto. Nejste hoteloví all-inclusive povaleči a chcete své volno strávit aktivně, hýbat se a zakusit něco nového? Nejen za hranicemi, ale i doma v Ostravě budete mít v druhé polovině letních prázdnin jedinečnou příležitost nasbírat cool zážitky přesně tohoto druhu. Čeká nás totiž MOVE Summer Intensive, několik dní ve znamení intenzivních tanečních workshopů. Provedou vás jimi špičkoví tanečníci, kapacity ve svém oboru, kteří slibují, že se nebudete nudit. Krev a slzy s trochou šikovnosti nepotečou, ale pot stoprocentně.

První jméno z lektorského listu, které vám dnes představíme, je Markéta Pospíšlová. Pod taktovkou této ostravské rodačky zakusíte denní chleba baletek a na vlastní kůži pocítíte krásu i náročnost tohoto tance.

Jak už napovídá povaha slibovaného workshopu, sama Markéta má za sebou (i před sebou) úspěšnou baletní kariéru. V roce 2006 složila absolutorium na Janáčkově konzervatoři a gymnáziu v Ostravě. Během studia absolvova řadu domácích i zahraničních kurzů a stáží pod vedením tanečníků světového významu, mezi nimiž jmenujme např. dlouhotetou primabalerínu Anglického národního baletu Dariu Klimentovou nebo uznávaného choreografa a šéfa několika baletních souborů na americkém kontinentu Christophera Fleminga. Po ukončení konzervatoře získala angažmá v Národním divadle moravskoslezském, kde od roku 2011 působila jako demisólistka. Za dvojroli Odetta-Odilie v klasickém baletu Petra Iljiče Čajkovského Labutí jezero obdržela v roce 2013 širší nominaci na Cenu Thálie. Od podzimu roku 2015 působí v prestižním monackém souboru Les Ballets de Monte-Carlo, který se svým repertoárem vystupuje po celém světě. Šéfem company je baletní kapacita s francouzskými kořeny Jean Christopher Maillot.

MINIROZHOVOR S MARKÉTOU POSPÍŠILOVOU

Loni na podzim jste opustila rodnou Ostravu a vyrazila jste štěstí naproti až do Monaka. Nezažívala jste po příjezdu do honosného Monte Carla, které se diametrálně liší od industriální Ostravy, tak trochu kulturní šok?
No... je to opravdu hodně jiné město. (úsměv) Pravdou je, že když jsem přijela do Monaka poprvé, tedy až na samotný konkurz, byla jsem u vytržení. Je nádherné! Moře, sluníčko, úžasné město a také máte před očima luxus a bohatství (možná až moc). Nežije se tu špatně... (úsměv)

Už jste zkusila štěstí v nějakém kasínu?
Zatím ne. (úsměv)

Zbývá vám vůbec čas na nějaké volnočasové aktivity? Jak časově i fyzicky náročný je trénink a zkoušení?
Nezbývá. Začínáme denně (pondělí až sobota) v 10:30 a končíme v 18:30. S tím, že před tréninkem máme možnost chodit také na pilates. Nejdříve se začíná tradičně tréninkem, který trvá hodinu a půl, a po krátké pauze následuje zkoušení repertoáru. Les ballets de Monte-Carlo je ale hlavně zájezdový soubor, takže pak je náš režim trochu jiný. Zrovna teď jsme se vrátili z dvoutýdenního turné. Hráli jsme v Německu a pak jsme jezdili po Francii. Je to náročné, ale člověk procestuje svět. Už jsem byla na Kubě, ve Švýcarsku a za dva týdny mě čeká Kalifornie a New York. S NDM se nikdy necestuje, což je škoda.

Bez čeho se balerína Les Ballets de Monte-Carlo s českými kořeny v Monte Carlu neobejde?
Bez Skypu a internetu, protože díky nim jsem v kontaktu se svými rodiči a přáteli, kteří mi moc chybí. Ale jsem moc šťastná, že tady se mnou momentálně žije můj přítel.

Setkala jste se vrámci angažmá se svými vzory, nebo v někom spatřujete vzor nový?
Setkala. Bývalá sólistka a hvězda souboru Les Ballets de Monte-Carlo Bernice Coppieters loni ukončila svoji kariéru. Byla to úžasná tanečnice. Stala se baletním mistrem a já mám tu čest s ní teď pracovat. Dokonce jsem po ní přebrala už dvě role, které se mnou připravovala, což je pro mě neskutečný zážitek a pocta. A na co se dál hrozně těším je, že by měl přijet samotný Jiří Kylián (český choreograf, více než 30 let šéfoval baletnímu souboru Nederlands Dans Theater; pozn. red.), jelikož na konci dubna budeme mít premiéru jeho tří choreografií.

Je něco, co vám opravdu chybí? (Napadá mě typicky české pivo, i když nepředpokládám, že je to zrovna váš případ.)
Budu se opakovat. Rodina, přátelé... a hospoda U Rady, takže vlastně dobrá Plzeň taky. (úsměv)

Cítíte s v Les Ballets de Monte-Carlo na „svém místě" a nebo angažmá zde berete spíše jako přestupní stanici a v budoucnu plánujete zamířit ještě dál?
Na tuto otázku je pro mě příliš brzy odpovědět. Jsem tady 5 měsíců, stále ještě se aklimatizuji a zvykám si na jiný způsob práce i života. Navíc je někdy lepší
neplánovat, život si s vámi stejně vlastně dělá co chce. (úsměv) Beru věci, tak jak jsou teď a tady. Uvidíme na konci této sezóny, ještě nejsem ani v polovině. Zatím je to ale skvělé! Dostávám neskutečné taneční příležitosti, až to nechci zakřiknout. Moc mě to baví a svoje působení zde si užívám, ikdyž je to někdy hodně náročné. Práce i město jsou úžasné, cestuji, mám tady přítele... Momentálně jsem šťastná.

Markéta v létě do Ostravy přijede jen kvůli vám, tak si její úžasné lekce nenechte ujít!!!

Autor rozhovoru: Denisa Kotková

cooltour        mk         moap


Další partneři